IoT PENDULUM
The Foucalt Pendulum as Source of data for IoT (Internet of Things)
Články :
- 3. jún 2015 – MEMS senzory a Blootooth komunikácia pre kyvadlo – článok
Abstrakt :
- Vybrany kit IoT spojit s kamerkou a snimacmi zrychlenia a umiestnit ho do kyvadla a vytvorit tak mechatronicku sustavu, ktora bude poskytovat velke mnozstvo dat o sebe a okolitom svete. Tieto data by sa zhromazdovali na serveri. Vedecke by bolo to, ze by sa vyvinuli vizualizacne nastroje (framework), ktore by takto ziskane udaje umoznili analyzovat, vizualizovat a zachytit deje, ktore sa kyvadla urcite tykaju. Je to otazka spracovania velkych objemov udajov (BigData) a to je moderna vec, ktora by mohla zaujat na konferencii ci ako clanok.Jednou zo zakladnych uloh BIgData je najst vhodne aplikacie kde sa to vlastne da vyuzit.
- Variant projektu : BUDENIE SINGLE PENDULUM
- Senzory zrychlenia by sa pouzili na detekciu dosiahnutia uvrate a nasledne by sa incializoval mechanicky impulz/budenie –> nieco podobne ako ked sa dieta hojda na hojdacke. Asi by to zvladol v kyvadle umiestneni krokovy motor ovladajuci rameno so zavazim. Dali by sa studovat rozne rezimy kyvadla (rozkyvanie, udraznie kyvov, utlmenie kyvov). Cele je to hlavne o vyuziti modernych snimacov zrychlenia ,technologii IoT a vizualizacii udajov a kyvadlo je len zdroj udajov.
- Variant projektu : DOBLE PENDULUM
- Pokrocil tak, ze som urobil funkcny mechanicky model dvojiteho kyvadla (1)(2), ktore sa z principu sprava chaoticky (koncovy bod druheho kyvadla). Zaumienil som si preskumat ci sa da poloha koncovych bodov oboch kyvadiel (t.j. ich trajektoria) sledovat vylucne modernymi akcelerometrickymi senzormi a ci sa da tento pohyb v realnom case nasledne vizualizovat. Kupil som vhodne senzory, vyvojovy kit na BLUETOOTH prenos dat (akcleerometer –> PC) a hladam sposoby ako verifikovat zmeranu a vypocitanu drahu koncovych bodov. Mechatronicky system dvojiteho kyvadla je dobre modelovatelny (v MATLAB-e), caka ma mnozstvo prace s kalibraciou senzorov a odstranenim chyb. Zatial som nic podobne v literature nevidel a tak snad by to mohlo byt prinosne, nieco ako : Problem identifikacie mechanotronickeho systemu dvojiteho kyvadla v realnom case.
- (1) https://en.wikipedia.org/?title=Double_pendulum ,
- (2) https://www.youtube.com/watch?v=8VmTiyTut6A
- Variant projektu : BIOLOGICAL INSPIRED SENSOR FUSION
- DETEGOVANIE HORIZNOTU A SLNKA (chat so synom Jurajom) : Toto som si postavil doma https://en.wikipedia.org/wiki/Double_pendulum perfektne to kmita chcem do toho namontovat snimace zrychlenia a napisat clanok nie o merani zrychlenia v takomto kyvadle ale keby som dal na koniec kameru tak tie sn imace povedia pri spracovavani obrzau z kamery co sa ma s obzraom robit konkretne cchem studovat zistovanie polohy horizntu a slnka to robi hmyz. Navrhujem pozujtie snimaca COARD.Octomilky maju stetinky v zlozenom oku – medzi sosovkami – a tie stetinky by mohli plnit funkciu akcelerometrov (vid clanok v National Geographic July/2015). Inak povedan eten chaoticky pohyb nasho oka je nei chaoticky ale je pohybom koncoveho bodu dvojiteho kyvadla. A pohyb tohoto koncoveho bodu sa da modelovat.
BLOG :
SEPTEMBER 2015
- 22. september 2015 Digitálne fotoaparáty so softvérovým rozhraním SDK – článok (IoT Pendulum project blog)
- 22. september 2015 Nákup 2ks Bluetooth moduly MICROCHIP – prenos dát zo snímačov zrýchlenia – článok (IoT Pendulum project blog)
Zdroje :
- Vseobecne :
- (1) http://en.wikipedia.org/
wiki/Internet_of_Things - (2) ARDUINO, BeagleBone, Intel Galileo, …..
- (3) http://en.wikipedia.org/
wiki/OpenCV - (4) .Freedom Development Platform for Multiple Xtrinsic Sensors
- – http://www.element14.com/
community/docs/DOC-67579?CMP= KNC-PS-G-EU-SKU&mckv= so61NgSsU|pcrid|67277787280| kword|frdm-fxs-multi|match|p| plid|, - – s Bluetooth to stoji uz 100 euro :
- http://www.element14.com/
community/docs/DOC-67568/l/ freedom-development-platform- for-xtrinsic-sensors-with- bluetooth - – vid.clanok s popisom ANSI C kniznic : http://cache.freescale.com/
files/sensors/doc/data_sheet/ XSFLK_DS.pdf - (5) http://en.wikipedia.org/
wiki/Foucault_pendulum
- (1) http://en.wikipedia.org/
- Framework pre IoT :
- http://gadgetkeeper.com/